Etap centralny i gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy  żołnierza …”

W dniach 7-9 czerwca 2018 r. w Warszawie odbył się etap centralny i gala finałowa XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 -1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” .  Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia były następujące instytucje: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Mazowiecki Kurator Oświaty, Muzeum Wojska Polskiego.

 Uczestnicy konkursu przez dwa dni rywalizowali w 5. niezwykle trudnych konkurencjach: eksponat muzealny, broń i barwa, historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film), geografia militarna, zabytki i obiekty historyczne. Województwo Podlaskie reprezentował uczeń naszej szkoły Krzysztof Sławomir Marcinkiewicz, który wcześniej zdobył II miejsce w etapie wojewódzkim. Uczestnicy i opiekunowie mieli również czas na zwiedzanie m.in.  Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego  i 2 Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim.

 Ważnym i podniosłym momentem było złożenie wiązanek kwiatów przez uczestników i organizatorów Konkursu  na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczyste wręczenie nagród Laureatom Konkursu i Olimpiady odbyło się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – Galerii Porczyńskich w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie  Krzysztof Sławomir  Marcinkiewicz.  Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a także pamiątkowe medale i dyplomy od Zarządu Stowarzyszenia-Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Oprawę artystyczną tego uroczystego spotkania zapewnił Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego wykonując składankę pieśni wojskowych.

Tegoroczna edycja była trzecim w historii udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Korycinie w etapie centralnym Konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża…”. W ostatnich latach uczniowie naszej szkoły,  przygotowując się do konkursu pod kierunkiem p. Celiny Baranowskiej, dwukrotnie wygrali etap wojewódzki i dwukrotnie zakwalifikowali się do etapu centralnego. Dwukrotnie laureatem finału wojewódzkiego, a także reprezentantem na etap centralny był Krzysztof Marcinkiewicz. Gratulujemy sukcesu.