,,MATEMATYCZNY POCIĄG” CZYLI ZABAWA MATEMATYKĄ

         W dniu 12 czerwca 2019r. po raz kolejny uczniowie kl. VB i VIB realizujący innowację pedagogiczną z matematyki ,,Matematyka wokół nas – Myśl logicznie, licz praktycznie” lekcje matematyki odbyli na Wydziale Informatyki na Politechnice Białostockiej w ramach Podlaskich Dni Matematyki.

Pierwsze zajęcia to ciekawa i wesoła zabawa matematyką wśród stanowisk interaktywnych na wystawie ,,Matematyczny Pociąg”. Była to niesamowita podróż w świat logicznych łamigłówek, zagadek i zadań. Stanowiska te to pole dla wyobraźni uczniów przy konstruowaniu kształtów z tangramów, konstrukcji z klocków czy słomek - wystawa, na której można było dosłownie dotknąć matematyki. Stanowiska dotyczyły różnych zagadnień matematycznych np. ,,Figury unikursalne”, ,,Działania na medal”, ,,Tort ułamkowy”, ,,Łamigłówka ślusarza”, ,,Tryktrak”, ,,Wieża Hanoi”, ,,Problem komiwojażera” i inne.

     Następnie uczniowie udali się na aulę wykładową, by poczuć się jak studenci. Temat wykładu i ćwiczeń to ,,Matematyka krzywa i symetryczna”. Uczniowie projektowali metodą wykreślną okna gotyckie wzorując się na oknach z kościoła p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Uczniowie podczas spaceru po różnych pomieszczeniach biblioteki poznali zasady korzystania z zasobów czytelni i biblioteki oraz podziwiali jej nowoczesność. Do szkoły wrócili pełni wrażeń z zasobem nowych doświadczeń życiowych.

Realizatorzy innowacji

Barbara Stachelek

Barbara Jakimuszko