Konferencja „Ku dorosłości”

W minioną sobotę 29.09.2012r przedstawicielki Samorządu Szkolnego Gimnazjum – Magdalena Waszczeniuk oraz Urszula Pochodowicz wraz z p. pedagog Martą Orzołek wzięły udział w Konferencji Rzecznika Praw Dziecka „Ku dorosłości”. Konferencja odbywała się w nowo otwartym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Pierwszą część konferencji stanowiły występy dzieci i młodzieży poświęcone postaci Janusza Korczaka oraz prawom dziecka, w drugiej części głos zabrali dorośli zajmujący się problematyką praw i obowiązków dziecka oraz odpowiedzialności dzieci i młodzieży – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, prof. Barbara Smolińska – Theiss, sędzia Anna Maria Wesołowska i Henryka Krzywonos – Strycharska, która podczas uroczystości została odznaczona Orderem Uśmiechu (odznaczenie międzynarodowe przyznawane przez światową kapitułę). Zakończeniem konferencji była prapremiera musicalu „Korczak” Chrisa Williamsa w reżyserii Roberto Skolmowskiego.

„Udział w konferencji był dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Tematyka praw dziecka, jego obowiązków i odpowiedzialności jest mi bardzo bliska głównie z tytułu sprawowanej w szkole funkcji pedagoga szkolnego. Możliwość uczestniczenia w wydarzeniach opisanych powyżej to prawdziwy zaszczyt, tym bardziej, że razem z uczennicami Gimnazjum w ZS w Korycinie miałyśmy szansę poznania ludzi znaczących, a sam musical który obejrzałyśmy zapierał dech i pozwolił zastanowić się nad korczakowską wizją rozwoju człowieka od dzieciństwa do dorosłości”. – p. Marta Orzołek

„Sobotni dzień, który miałyśmy możliwość spędzić w niezwykłym miejscu, w otoczeniu osób znaczących i sławnych, pełniących ważne i odpowiedzialne funkcje był dniem bardzo udanym i owocnym we wrażenia, które pozostaną na długo w naszej pamięci. Poznałyśmy osobiście sędzię Annę Marię Wesołowską oraz Henrykę Krzywonos, której na naszych oczach wręczono międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu. Na koniec obejrzałyśmy musical „Korczak”, którego scenografia, oprawa muzyczna i gra aktorska bardzo nas zachwyciły. Jesteśmy ogromnie szczęśliwe, że mogłyśmy uczestniczyć w tej wspaniałej konferencji”. – Magdalena Waszczeniuk i Urszula Pochodowicz.