Pochwała przedsiębiorczości i kreatywności

            20 września uczniowie klas czwartych i piątych obejrzeli internetową transmisję spektaklu „Bajki o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" z wrocławskiego Teatru Arens.

            To kolejna realizacja internetowego teatru dla szkół, istniejącego dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NlnA). Dzieci z 472 polskich szkół poznały sztukę chwalącą przedsiębiorczość.

            - Przedstawienie jednoznacznie dowartościowuje pracowitość, konsekwencję w działaniu, dociekliwość, kojarzenie faktów, wyciąganie wniosków. Te umiejętności są oczywiście przydatne na lekcjach, ale przede wszystkich w codziennym życiu – przekonuje Elżbieta Malewicz, nauczyciel języka polskiego.

Widzowie byli zachwyceni próbą tłumaczenia podstawowych zasad ekonomii za pomocą baśni.

- Najbardziej podobał mi się Janek. Nikt w niego nie wierzył, bracia naśmiewali się z niego. Zaczął robić to, co umiał, czyli gotować kompot i dzięki temu wpadł na pomysł zarobienia pieniędzy – wyjaśnił Michał.

Innych zainteresowała krytyka lenistwa, ślepej ufności, naiwności i zawierania kredytów bez zastanowienia oraz czytania umów.

            - Najważniejszy jest pomysł. Z niezebranych jabłek, które nie nadawały się do jedzenia, Janek tworzy podstawę swojego przedsiębiorstwa. Wykorzystuje drobny kapitał, zapotrzebowanie rynku na towar dobrej jakości. Odnosi sukces finansowy. Pomaga braciom, żeni się z pracowitą Kasią i doprowadza do ukarania nieuczciwej sąsiadki. Zatem mamy typowe dla baśni szczęśliwe zakończenie a dobro zwycięża nad złem – posumowała Marta Kiersnowska, nauczyciel języka polskiego.

            Czy pieniądze rosną na drzewach? Ta przenośnia została jasno wytłumaczona w przedstawieniu.