Apel z okazji Dnia Wolentariusza

W związku z przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zorganizowano apel, podczas którego dziewczęta ze szkolnego koła przedstawiły zebranym uczniom i nauczycielom dotychczasowe działania, które realizowały od września 2018 roku. Hasłem przewodnim były słowa polskiego pisarza Adama Bahdaja: „Nie ma tak małego kawałka chleba, żeby się nie można z drugim podzielić.”

W tym roku szkolnym do koła należy 13 uczennic – ich praca polega na systematycznej pomocy w świetlicy szkolnej, udzielaniu korepetycji uczniom mającym trudnościami w nauce oraz cotygodniowych wizytach w przedszkolu i głośnym czytaniu dzieciom bajek i opowiadań. Organizują również akcje charytatywne, z których dochód lub zebrane dary przekazywane są na wcześniej wybrany szczytny cel.

Na przełomie października i listopada wolontariuszki zbierały karmę dla bezpańskich zwierzą ze schroniska „Green House” w Krzeczkowie koło Moniek. Około dziewięćdziesięciu uczniów i nauczycieli odpowiedziało na apel o pomoc. Zebrano prawie 130 kilogramów karm, a najwięcej przekazały: Małgorzata Ciuchna, Paulina Kursa, Zuzanna Staranowicz oraz Aleksandra Pikus. Najbardziej zaangażowaną klasą była VA.

W listopadzie uczennice wykonały 32 imienne pocztówki z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia dla wszystkich pensjonariuszy „Domu Gościnnego” w Dzięciołówce. Z myślą o seniorach z tego ośrodka rozpoczęły zbiórkę produktów spożywczych, słodyczy oraz środków czystości, a wśród pracowników szkoły i nauczycieli przeprowadziły kwestę na drobne podarunki. W sumie uzbierały 153 zł na zakup słodkich upominków. Te małe dary serca zostaną przekazane podopiecznym ośrodka w połowie grudnia.

W wolnych chwilach wolontariuszki wykonują papierowe żonkile – symbole nadziei w walce z chorobą nowotworową. Przydadzą się podczas wiosennego kiermaszu ciast, z którego dochód zostanie przekazany fundacji „Pomóż Im” z Białegostoku, która prowadzi hospicja domowe dla dzieci.

Przedsięwzięcia organizowane w ramach przedświątecznego wolontariatu zgłoszone zostały do Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizatora akcji „Razem na Święta”. Zdjęcia i sprawozdanie zamieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #RazemNaŚwięta.

Działania szkolnego koła wolontariatu pomagają wpajać pozytywne wartości w uczniach już od najmłodszych lat. Taka forma pozalekcyjnej aktywności uczy dobroci, stwarza możliwość dzielenia się drobnym datkiem czy niewielkim darem. To mało kosztuje, a sprawia, że świat wokół staje się życzliwszy, lepszy i radośniejszy, a przede wszystkim łatwiej w nim żyć. Nie ma przecież tak małego kawałka chleba, żeby się nie można z drugim podzielić.