„Czad i ogień. Obudź czujność”

     16 grudnia uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zostali zapoznani z celami kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień. Obudź czujność”. W spotkaniu z nimi wzięli udział strażacy: kapitan Piotr Pawłowski z Komendy Powiatowej PSP w Sokółce oraz druhowie z OSP w Korycinie z prezesem OSP dh Jarosławem Pakułą na czele.
   Kpt. P Pawłowski podkreślił jak ważne jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla.  W okresie jesienno - zimowym w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz bezwonny. W związku z powyższym zaapelował by uczniowie przypomnieli rodzicom, by ci  zabezpieczyli mieszkania czujkami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu. Nie jest to duży koszt w porównaniu z możliwymi stratami w przypadku zaistnienia pożaru.
     Ponadto przypomniał, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym właściciele budynków mieszkalnych zobowiązani są do przeprowadzania kontroli przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.
     Na zakończenie spotkania młodzież miała możliwość zadawania pytań strażakom.