Sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym

 

Etap centralny i Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą”.

W dniach 1-3 czerwca 2017 r. w Warszawie, zostały rozegrane zawody finałowe XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”, w których uczestniczył uczeń naszej szkoły Krzysztof Sławomir Marcinkiewicz. Tematyka tegorocznej edycji obejmowała historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1768 – 1864 z uwzględnieniem znajomości m.in.: broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki (pieczęcie, odznaki i znaki honorowe) formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.

Krzysztof zdobył tytuł laureata etapu centralnego – otrzymał dyplomy, cenne nagrody książkowe i medal od Zarządu Stowarzyszenia – Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Gratulacje wszystkim składali m.in. wiceminister Edukacji Narodowej – Maciej Kopeć, wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego – Krzysztof Jaraczewski oraz profesor Grzegorz Nowik. Organizatorem i ogólnopolskim koordynatorem konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty działający w porozumieniu z innymi kuratorami. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Edukacji Narodowej. Do konkursu ucznia  przygotowywała p. Celina Baranowska.