W dniach 3 – 5 września uczniowie Gimnazjum im. „Solidarności“ w Korycinie uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. W programie wycieczki było poznawanie
i
uczczenie miejsc ważnych w historii naszego kraju. W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie dowiedzieli się o historii powstania i osobach tworzących Związek Zawodowy Solidarność. Zobaczyli miejsca ważne w historii tworzenia się ruchu „Solidarność”, m.in. weszli na tereny Stoczni Gdańskiej, zwiedzili Salę BHP, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się ze szczegółami powstania związku NSZ Solidarność zwiedzając z przewodnikiem nowoczesne Europejskie Centrum Solidarności.

            W kolejnym dniu, uczniowie uczestniczyli w rejsie statkiem na Westerplatte. Tam nawiązując do rocznicy 1 września złożyli kwiaty pod pomnikiem żołnierzy walczących w obronie Westerplatte. Bohaterska walka stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej. Po południu zwiedzili starówkę Gdańska.

            Program wycieczki obejmował nie tylko cele poznawcze ale i turystyczne. Atrakcją były codzienne spacery brzegiem morza, zbieranie muszelek, bursztynów. W ostatni dzień wycieczki uczniowie zobaczyli molo w Sopocie, a w Gdyni w Akwarium Gdyńskim mogli zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.

Wycieczka okazała się na tyle atrakcyjną formą spędzenia czasu, że uczniowie z chęcią ponownie wzięliby udział w podobnym wyjeździe.

Katarzyna Lenkiewicz

Nauczycielka Gimnajzum im. „Solidarności“

 w Korycinie